ΔΡΑΣΗ Special Olympics Hellas ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ – ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ

Το σχολείο μας την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024, με τα τμήματα ΒΛΥ και ΒΛΓ συμμετείχε από κοινού με μαθητές/τριες του 15ου Γυμνασίου Πάτρας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, στην εκπαιδευτική δράση των Special Olympics Hellas «Παίζουμε Μαζί – Μαθαίνουμε Μαζί» «Playunified-Learnunified», με συντονίστριες εκπαιδευτικούς τις: Αναστασοπούλου Α. ΠΕ 11.50, Πούλου Α. ΠΕ 03.50 (ΕΝΕΕΓΥΛ Πάτρας) και Παρασκευοπούλου Ξ.  ΠΕ 11.00, Κούνα Ε. ΠΕ78 (15Ο Γυμνάσιο Πάτρας). Η εκπαιδευτική δράση εξελίχθηκε σε 2 μέρη. Στο πρώτο μέρος (θεωρητικό) πραγματοποιήθηκε ενημέρωση όλων των μαθητών από τη συντονίστρια του οργανισμού στην Πάτρα, κ. Χατζησλάβου Β. σχετικά με τη νοητική αναπηρία και τα Special Olympics,  την ιστορία του θεσμού, τα αθλήματα που περιλαμβάνει, καθώς και για τις διακρίσεις των Ελλήνων αθλητών. Στο δεύτερο μέρος (βιωματικό) οι μαθητές χωρίστηκαν σε μεικτές ομάδες των 2 σχολείων, διδάχθηκαν τη δεξιότητα του «σουτ» στο μπάσκετ και συμμετείχαν σε δύο αθλητικές δράσεις σχετικές με την εν λόγω αθλοπαιδιά. Κατά την ολοκλήρωση της εκπαιδευτικής συνάντησης και προκειμένου να γιορτάσουν όλοι οι συμμετέχοντες (εκπαιδευτικοί-μαθητές) αυτήν την ξεχωριστή εμπειρία, δημιούργησαν έναν μεγάλο κύκλο και χόρεψαν χασαποσέρβικο υπό την καθοδήγηση του μαθητή Αντωνόπουλου Χ. (15ο Γυμνάσιο). Οι μαθητές, μέσα από τη βιωματική αυτή δράση είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν νέα βιώματα, να αναπτύξουν ικανότητες συνεργασίας, αυτογνωσίας και ενσυναίσθησης, να κατανοήσουν την διαφορετικότητα και μοναδικότητα του κάθε ατόμου, να υιοθετήσουν συμπεριφορές που προάγουν την ένταξη αλλά και να διασκεδάσουν.

Σχόλια  μαθητών μας μετά την συνάντηση: Λ.Β «Πολύ χαρούμενη που γνώρισα, έπαιξα και μίλησα με παιδιά του διπλανού σχολείου, με βοήθησαν πολύ στα παιχνίδια», Β.Λ «Πολύ ωραία εμπειρία, πολύ φιλικά τα παιδιά, θα ήθελα να το ξανακάνουμε», Ε.Σ «Πολύ καλά παιδιά, τα συμπάθησα, θα ήθελα να το ξανακάνουμε».