Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας “Μαθαίνω να φροντίζω τον εαυτό μου”

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Μαθαίνω να φροντίζω τον εαυτό μου”, που υλοποιείται με τα τμήματα ΑΓ1 και ΑΓ2 του σχολείου μας και σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς Γιαντσούδη Μαρία και Αγγελική Φρεμεντίτη, καθώς και σε συνεργασία με την κοινωνική λειτουργό Τσούνη Πανωραία, οι μαθητές συζήτησαν για τις σωστές διατροφικές συνήθειες στην καθημερινότητα μας και για την πυραμίδα της διατροφής. Οι μαθητές κατασκεύασαν την πυραμίδα της διατροφής και δημιούργησαν κατηγορίες τροφίμων, κολλώντας σε πιάτα εικόνες από διαφημιστικά φυλλάδια των σούπερ μάρκετ. Στόχος της συγκεκριμένης δράσης ήταν να υιοθετήσουν οι μαθητές μας έναν υγιεινό τρόπο ζωής στην καθημερινότητα τους, γνωρίζοντας παράλληλα τη θρεπτική αξία του κάθε προϊόντος.