Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας

Την Τετάρτη 10 Απριλίου πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο Ολυμπίας και στον αρχαιολογικό χώρο 30 μαθητών από 9 τμήματα του σχολείου μας. Οι μαθητές συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα παιδία παίζει” που συντόνισε αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηλείας. Αρχικά, περιηγήθηκαμε στους χώρους του μουσείου και εστιάσαμε σε εκθέματα σχετικά με τα παιχνίδια των παιδιών στην αρχαιότητα. Θαυμάσαμε και σχολιάσαμε την ομορφιά των αγαλμάτων και τη δημιουργικότητα του γνωστού γλύπτη Φειδία.

Έπειτα, στον εξωτερικό χώρο του μουσείου παρουσιάστηκε στους μαθητές Μουσειοσκευή σχετική με παιχνίδια. Οι μαθητές αναγνώρισαν παιχνίδια της αρχαιότητας, τα υλικά από τα οποία φτιάχνονταν, τον τρόπο που παίζονταν και τη συσχέτισή τους με τα τωρινά. Δοκίμασαν μάλιστα να παίξουν κάποια παιχνίδια. Στη συνέχεια, περιηγήθηκαμε στον αρχαιολογικό χώρο και ειδικότερα στο αρχαίο στάδιο όπου τελέστηκαν οι πρώτοι ολυμπιακοί αγώνες. Οι μαθητές αναγνώρισαν τη σπουδαιότητα και ιερότητα του χώρου. Είχαν μάλιστα την τύχη να παρακολουθήσουν πρόβα της τελετής αφής της ολυμπιακής φλόγας που θα ακολουθήσει τις προσεχείς ημέρες. Ήταν μια πλούσια εμπειρία με πολλαπλές αναφορές στην ιστορία του τόπου μας και στις ιστορικές γνώσεις των μαθητών. Το πρόγραμμα αυτό υπήρξε η συνέχεια πολιτιστικού προγράμματος με θέμα τα βιωματικά παιχνίδια στο οποίο συμμετείχαν οι περισσότεροι μαθητές. Συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί: Αγγελοπούλου, Γκολέμη, Διαμαντή, Κανελλοπούλου, Κολλύρου, Μίλης, Νικήτας, Σολδάτου, Σταυλιώτη, Στεφάνου.