Δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Μαθαίνω να φροντίζω τον εαυτό μου”.

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Μαθαίνω να φροντίζω τον εαυτό μου”, που υλοποιείται με τα τμήματα ΑΓ1 και ΑΓ2 του σχολείου μας και σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς Μαρία Γιαντσούδη και Αγγελική Φρεμεντίτη, καθώς και με την κοινωνική λειτουργό Τσούνη Πανωραία, οι μαθητές ενημερώθηκαν για την κυκλοφοριακή αγωγή, για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, για σήματα και πινακίδες που συναντάμε στους δρόμους, καθώς και για το πως πρέπει να κυκλοφορούν στον δρόμο με ασφάλεια. Οι μαθητές ασχολήθηκαν με σχετικό επιτραπέζιο παιχνίδι, κατασκεύασαν σήματα κυκλοφορίας και φανάρια. Η εξάσκηση και η εκμάθηση πραγματοποιήθηκε μέσα από δραματοποίηση και παιχνίδια ρόλων.

Επιπλέον στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Μαθαίνω να φροντίζω τον εαυτό μου”, που υλοποιείται με τα τμήματα ΑΓ1 και ΑΓ2 του σχολείου μας και σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς Γιαντσούδη Μαρία και Αγγελική Φρεμεντίτη, καθώς και σε συνεργασία με την κοινωνική λειτουργό Τσούνη Πανωραία, οι μαθητές έπαιξαν το παιχνίδι “Τυφλόμυγα”.Στόχος του συγκεκριμένου παιχνιδιού ήταν να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές πόσο καλά γνωρίζουν και αναγνωρίζουν με κλειστά μάτια τόσο τον εαυτό τους όσο και τους άλλους. Γνωρίζοντας λοιπόν τον εαυτό μου και τους άλλους, αναπτύσσοντας και καλλιεργώντας την ικανότητα της παρατήρησης στους μαθητές μας ήταν το βασικό ζητούμενο της συγκεκριμένης δράσης.