Eπίσκεψη στο Κοινωφελές Σωματείο Αρωγής και Φροντίδας Ηλικιωμένων και ΑμεΑ- «Φροντίζω»

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας:

“Συμπερίληψη στην κοινότητα, καταπολέμηση κοινωνικού αποκλεισμού – Αποδοχή της διαφορετικότητας στην αγορά εργασίας.” έγινε επίσκεψη στο Κοινωφελές Σωματείο Αρωγής και Φροντίδας Ηλικιωμένων και ΑμεΑ- «Φροντίζω» .

Εκεί οι μαθητές του προγράμματος αρχικά συναντήθηκαν με τους κοινωνικούς λειτουργούς του κέντρου και ενημερώθηκαν για την λειτουργία του Σωματείου, για τις ειδικότητες των εργαζομένων και για τις συνθήκες εργασίας στο συγκεκριμένο πλαίσιο. Πραγματοποιήθηκε συζήτηση για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν με τον συγκεκριμένο πληθυσμό. Στην συνέχεια η λογοθεραπεύτρια παρουσίασε στην ομάδα εκπαιδευτικά παιχνίδια που χρησιμοποιούν οι ηλικιωμένοι με στόχο την ενίσχυση ικανοτήτων συγκέντρωσης, μνήμης και οπτικοχωρικές (γνωστικές ικανότητες) στα οποία συμμετείχαν και οι μαθητές της ομάδας! Τέλος η ομάδα μαθητών γνωρίστηκε και συμμετείχε στην ομάδα χορού του κέντρου ημέρας!
Οι υπεύθυνες του προγράμματος Καούρη Χριστίνα, Λεμπέση Γεωργία Ελένη.