Πανελλαδική εκστρατεία “Μίλα Τώρα” που διοργανώνει το Χαμόγελο του παιδιού

Σήμερα Πέμπτη 28/3/2024 οι μαθητές της Δ΄τάξης του Γυμνασίου είχαν τη χαρά να συμμετέχουν στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε σε αίθουσα προβολών της Veso Mare στα πλαίσια της πανελλαδικής εκστρατείας “Μίλα Τώρα” που διοργανώνει το Χαμόγελο του παιδιού. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και μίλησαν στους μαθητές των σχολείων που συμμετείχαν ο πρόεδρος του οργανισμού κος Γιαννόπουλος, η προϊσταμένη Δ/θμιας εκπαίδευσης Αχαΐας κα Πιερρή, ο αναπληρωτής αντιπεριφερειάρχης κος Μπονάνος και εκπρόσωπος της εταιρείας Coffee Island που υποστηρίζουν την καμπάνια μεταξύ και άλλων. Στόχος η ευαισθητοποίηση και η κινητοποίηση για το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας. Οι μαθητές παρακολούθησαν την προβολή της ταινίας μικρού μήκους “Οι σκέψεις της Νεφέλης”, η οποία βασίζεται σε πραγματικά περιστατικά ενδοσχολικής βίας που έχουν αναφερθεί στην Εθνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056. Στη συνέχεια, ψυχολόγοι του οργανισμού συντόνισαν ανοιχτή συζήτηση με τους μαθητές σχετικά με το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού με σκοπό να αναγνωρίσουμε όλοι τα συναισθήματα που βιώνουν τα παιδιά που δέχονται bullying αλλά και να αυξήσουμε την ενσυναίσθησή μας και τη στήριξη που πρέπει να παρέχουμε. Στο τέλος της εκδήλωσης, οι μαθητές συμμετείχαν σε δράση συμβολικού χαρακτήρα σπάζοντας μπαλόνια “Σπάσε τη σιωπή! Μίλα τώρα!”

1 ΒΙΝΤΕΟ veso

2 ΒΙΝΤΕΟ veso